ثبت شرکت و اقامت در اوکراین

اوکراین در شرق اروپا، هم مرز با دریای سیاه واقع شده است، و فرصت های عالی برای سرمایه گذاران که می خواهند یک شرکت جدید راه اندازی کنند، فراهم می کند. اگر شما علاقه مند به راه اندازی شرکت در اوکراین باشید، باید بدانید که نیروی کار این کشور به خوبی آموزش دیده هستند (به عنوان مثال، اوکراین در رتبه ۵ جهان از نظر متخصصان IT است) .
حدود ۳۰ درصد از خاک های مفید  جهان در مالکیت اوکراین است، که منجر به سرمایه گذاری های کشاورزی شده و باعث می شود این بخش برای کسانی که قصد راه اندازی شرکت در اوکراین دارند، جالب توجه باشد. همچنین، اوکراین دارای ذخایر عمده تیتانیوم،زیرکونیوم، آهن و منگنز است.
 
نحوه ثبت شرکت در اوکراین
سایت راهنمای تأسیس شرکت Ukraine.com  تمام ابزار لازم برای ثبت شرکت در اوکراین مانند معرفی دفاتر ثبت، افتتاح حساب بانکی، تهیه پیش نویس اسناد اصلی را فراهم می کند.
فرایند ثبت شرکت در اوکراین با انتخاب تجارت مناسب شروع می شود. کارآفرینان اوکراین می توانند از میان انواع تجارت ها ی زیر دست به انتخاب بزنند.

انواع نهادهای تجاری در اوکراین
 TOV اوکراین یا شرکت با مسئولیت محدود: در اوکراین شرکت با مسئولیت محدود شکلی از تجارت است که با کسب و کارهای کوچک ایجاد می شود و حداکثر تعداد سهامداران آن نباید بیشتر از ۱۰ باشد و حداقل سرمایه سهام به میزان ۱۰۰ حقوق حداقل در لحظه ثبت شرکت است.
 
حداقل نیمی از این سرمایه باید در هنگام ثبت شرکت و نیمی دیگر حداکثر یک سال پس از آن پرداخت می شود. سرمایه TOV به سهامی تقسیم می شود که تنها با رضایت کامل اعضای شرکت قابل انتقال است. مدیریت TOV اوکراین در جلسه عمومی شرکت کنندگان، هیئت مدیره و مدیر کل منصوب از طرف اعضای هیئت مدیره تعیین می شود.

نوع دیگری از شرکت اوکراینی شرکت با مسئولیت محدود اضافی است. بنیانگذاران یک شرکت اوکراینی با مسئولیت محدود اضافی باید سهام حداقل ۱۰۰ حقوق حداقل را ارائه دهند و دارایی های شخصی آنها را می توان در صورت لزوم برای پوشش بدهی های قابل توجه استفاده نمود.

PuAT اوکراین یا شرکت سهامی خاص و یا شرکت سهامی عام : PuAT به ویژه برای کسب و کارهای متوسط و بزرگ طراحی شده است. هر دو این نهادها باید سرمایه حداقل ۱۲۵۰ حقوق در لحظه ثبت شرکت داشته باشند و تفاوت اصلی در این است که این شرکت سهامی خاص نمی تواند آزادانه سهام خود را به عموم مردم واگذار کند، در حالی که شرکت سهامی خاص PuAT می تواند سهام خود را آزادانه انتقال دهد و در بورس اوراق بهادار حضور داشته باشد. اشخاص اصلی که شرکت های سهامی را مدیریت می کنند مجمع عمومی در بدنه اجرایی و بدنه نظارتی شرکت می باشند . 

 
در شرکت تضامنی ثبت شده در اوکراین تمام اعضا تحت اهداف اقتصادی مشترک اتحاد دارند و مسئولیت و تعهد یکسانی برای بدهی های شرکت به اشتراک می گذارند.

شرکت غیر سهامی ثبت شده در اوکراین حداقل توسط یک شریک تضامنی با تعهد نامحدود برای بدهی های شرکت و یک شریک سرمایه رسان تشکیل می شود که مسئولیت آنها محدود به سهم آنها در سرمایه شرکت است.

اکتبر ۲۰۱۶ شورای عالی اوکراین پیش نویس قانونی را در رابطه با اصلاحات مربوط به قوانین قوه مقننه اوکراین در زمینه اقامت و اشتغال اتباع خارجی و لغو نیاز به ثبت سرمایه گذاری های خارجی به تصویب رساند.

پیش نویس این قانون سبب کاهش موانع برای جذب سرمایه گذاری خارجی شد و قوانین زیر تصویب شد:
 

* لغو نیاز به ثبت سرمایه گذاری خارجی. برای اطلاع رسانی رسمی و با هدف تغییر آمار موجود برنامه ریزی شده است
*در نظر گرفتن حق اخذ اجازه اقامت موقت اکراین به سرمایه گذاران خارجی که علاقه قابل توجهی به شرکت های اوکراینی دارند، اما در این شرکت ها کار نمی کنند. چنین تغییراتی به خارجی ها امکان صرف زمان کافی در اوکراین برای نظارت و پیگیری فعالیت های شرکت را می دهد
* تسهیل روند صدور مجوز اشتغال و اجازه اقامت موقت برای خارجی ها
* تعیین لیست جامعی از موارد اخذ مجوز اشتغال طبق قانون « کار» اوکراین
* ایجاد اصلاحات مناسب در قانون تجارت و قوانین مرتبط با آن


نکته مهم : انتخاب بانک مناسب مسیر موفقیت تجاری شما است
 

صرف نظر از تابعیت و محل اقامت شما، اگر تصمیم به شروع تجارت خود در اوکراین دارید، انتخاب بانک برای افتتاح حساب بانکی شرکت ضروری است.
 
مناسب ترین راه حل مهم این  است که بانک هایی را در نظر بگیرید که محصولات و خدمات مختلف مالی ارائه می دهند و قیمت، اعتبار و مزایای بانکداری می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد.
 
به منظور  انتخاب بانک مناسب باید نیازهای خود را تعیین کنید و در مورد سطح ثبات و قابلیت اطمینان بانک، سودآوری و نقدینگی و همچنین میزان سپرده های افراد و اشخاص حقوقی، شرایط استفاده از خدمات، ظرفیت و اعتبار بانک اطلاعات کسب کنید.

در مجله فوربس با توجه به اعتبار سپرده های بانکی افراد و اشخاص حقوقی در سال ۲۰۱۶ بانک ها رتبه بندی شده است.

بانک های خصوصی، و همچنین دو بانک دولتی Oschadbank و Ukreximbank بر اساس سپرده های افراد برتری دارند. بانک های آلفا و Ukrsotsbankmerged با اختلاف اندک در رتبه های بعدی قرار دارند.

 

با توجه به ارقام مجله فوربس نمایندگان تجاری بانک های خصوصی و همچنین بانک های دولتی مانند Oschadbank، Ukreximbank و Ukrgasbank را برای باز کردن حساب بانکی شرکت خود در اوکراین ترجیح می دهند. بانک های CréditAgricole، آلفا بانک، UkrSibbank، اولین بانک بین المللی اوکراین، بانک Raiffeisen  و بانک Aval و Sberbank نیز در فهرست ۱۰ بانک برتر قرار دارند.

چگونگی ثبت شرکت در اوکراین: 
 

 
1: ثبت نام در اداره ثبت : 
 
آژانس: ثبت نام دولتی، دفتر اسناد رسمی : در حال حاضر، بنیانگذاران LLC برای اجرای ثبت نام خود باید به اداره ثبت یا دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند و مدارک زیر را با توجه به ماده ۱۷ قانون اوکراین در رابطه با ثبت نام دولتی اشخاص حقوقی، کارآفرینان فردی و سازمان های عمومی به شماره ۷۵۵-IV در تاریخ ۱۵ می ۲۰۰۳ ارائه دهند:
 
* فرم درخواست (فرمت فرم درخواست استاندارد است و مورد تأیید وزارت دادگستری اوکراین به مورخ ۶ ژانویه ۲۰۱۶ به شماره ۱۵/۵ است) .

* منشور شرکت LLC که توسط بنیانگذاران اجرا می شود.
 
اطلاعات در مورد صاحبان ذینفع باید در متن فرم درخواست مشخص شود و مانند سال ۲۰۱۵ دیگر یک سند جداگانه نیست. مدت زمان جلسات عمومی شرکت کنندگان در مورد تصمیم گیری برای تعیین شخص حقوقی در لیست بالا شامل نمی شود، اما با این وجود، اداره ثبت (یا ثبت دولتی و یا دفتر اسناد رسمی) معمولاً از شما درخواست می کند که این سند را ارائه دهید. مدت ارائه این مدارک ۳ روز و بدون پرداخت هزینه است. 

 

 
2: آماده کردن مهر شرکت :
 
استفاده از مهر برای شرکت طبق قانون اجباری نیست اما در واقع به طور گسترده از مهر استفاده می شود. مدارک ارائه شده در روند ثبت نام باید مهر شده باشند.
 
دادگاه ها و مقامات دولتی معمولاً وکالت صادره از طرف اشخاص حقوقی را تنها در صورتی که مهر شده باشد، قبول می کنند. در غیر این صورت آنها خواستار محضری شدن POA می باشند. پرداخت های بانکی تنها در صورتی نیاز به مهر دارند که کارت نمونه امضا (یکی از اسنادی که شرکت باید برای افتتاح حساب به بانک ارائه دهد) نه تنها شامل امضای مقامات مجاز شرکت، بلکه شامل مهر شرکت نیز باشد.
 
گواهی ها و درخواست هایی که از طرف یک شرکت رسمی امضا شده اما مهر نشده باشد، همچنان از نظر مقامات دولتی فاقد اعتبار است مگر اینکه در حضور یک مقام دولتی امضا شده باشند. برخی موارد استثنا شامل پرونده مالیاتی می شود، چرا که مقامات مالیاتی آنها را در قالب کاغذ بدون مهر قبول می کنند، اگر با نشانه با("  “w/sفاقد مهر) امضا شده باشد. این مرحله بسته به پیچیدگی مهر ۱ روز زمان می برد.

 
3: افتتاح حساب بانکی دائمی :
 
با توجه به قوانین شماره ۲۱۲ بانک ملی اوکراین در رابطه با اصلاح برخی قوانین بانک ملی اوکراین به تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۱۳ ، فهرستی از مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب بانکی برای نهادهای قانونی به شرح زیر است:


* کارت نمونه امضای بانکی مورد تایید دفاتر اسناد رسمی جایگزین کارت حاوی نمونه امضاء و اثر مهر شده است
 
* کپی ثبت نام دولتی نهادها و کارآفرینان باید ارائه شود
 
 * درخواست افتتاح حساب بانکی
 
 *کپی محضری منشور شخص حقوقی
در صورتی که یک شرکت با مسئولیت محدود قبل از ثبت دولتی برای افتتاح حساب بانکی اقدام نکرده باشد، بانک، به موجب قانون مالیات، باید در عرض ۱ روز کاری پس از افتتاح حساب در مورد بازدید مالیاتی اطلاع دهد. در مدت سه روز کاری پس از دریافت اعلان از بانک، بازدید مالیاتی باید در مورد ثبت حساب بانکی و یا امتناع از ثبت حساب بانکی اطلاع رسانی کند. در واقع، اطلاع رسانی در مورد بازدید مالیاتی توسط بانک و دریافت پاسخ از بازدید مالیاتی ۱ تا ۲ روز کاری طول می کشد.

یک شرکت با مسئولیت محدود می تواند از حساب بانکی خود برای انجام عملیات خروج تنها پس از اطلاع رسانی بازدید مالیاتی در مورد ثبت حساب مربوطه به بانک استفاده کند.
 
با توجه به اصلاحات قانون مالیات و دستور اطلاع رسانی، بانک باید در عرض ۱ روز کاری به وزارت مشاغل و درآمد اوکراین در مورد افتتاح حساب از طریق اینترنت اطلاع دهد. پس از دریافت اطلاع رسانی الکترونیکی از طریق پورتال اینترنت، یک مقام مالیاتی محلی باید ظرف مدت ۱ روز کاری در مورد ثبت / امتناع از ثبت حساب (در صورت وجود) به بانک اطلاع دهد. این کار ۱ روز و بدون پرداخت هزینه طول می کشد.

 
4: ثبت مالیات بر ارزش افزوده (VAT) در سازمان امور مالیاتی کشور و اخذ شماره VAT
 
طبق قانون شماره ۷۱ در رابطه با اصلاحات مربوط به قانون مالیات اوکراین و برخی از مصوبات اوکراین در مورد اصلاحات مالیاتی که در تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۵ تصویب شد، اگر مقدار کل معاملات با تحویل کالا یا / و خدمات، شامل استفاده از شبکه های کامپیوتری محلی و یا جهانی، در طول ۱۲ ماه گذشته، به طور کلی بیش از ۱ میلیون گریونا باشد (به استثنای مالیات بر ارزش افزوده)، چنین شرکتی موظف است به عنوان مالیات دهنده مالیات بر ارزش افزوده ثبت شود. تنها شرکت های پرداخت کننده مالیات از این قانون مستثنی هستند. در واقع، ماده ۱۸۲ از قانون مالیات مذکور در بالا همچنین گزینه ای برای ثبت نام داوطلبانه به عنوان مالیات دهنده مالیات بر ارزش افزوده فراهم می کند.
 
دولت اوکراین اطلاعیه ای به وزارت مالی در تاریخ ۲ فوریه، ۲۰۱۵ به شماره ۱۸۵/۲۶۶۳۰ در رابطه با اصلاحات مربوط به قوانین ثبت نام مالیات دهندگان مالیات بر ارزش افزوده صادر کرد که در ۳۰ مارس ۲۰۱۵ اجرایی شد. اطلاعیه فوق تصریح می کند که ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده باید ظرف ۳ روز کاری پس از تشکیل پرونده ثبت نام به مقامات دولتی انجام شود .
 

 

گواهی دیجیتال

انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

درباره ما

خدمات ارائه شده در این وب سایت حاصل سال ها تجربه موفق مدیران ما در ایجاد راه کارهای کامل و مناسب با شرایط خاص کشور عزیزمان ایران می باشد.